تاریخ انتشار : شنبه 16 تیر 1403 - 15:28
کد خبر : 7831

بخشنامه برگزاری مسابقات لیگ برتر کشتی اعلام شد

بخشنامه برگزاری مسابقات لیگ برتر کشتی اعلام شد
بخشنامه برگزاری مسابقات لیگ برتر کشتی آزاد و فرنگی در سال 1403 اعلام شد.

به گزارش صدای کشتی و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کشتی، این بخشنامه به شرح زیر است:

(( شرایط ، نحوه وزمان بندی برگزاری مسابقات لیگ برتر کشتی آزاد و فرنگی سال ۱۴۰۳))

مهلت ثبت نام: ۱۶ تیر تا ۳۰ تیر ماه
قرعه کشی: دهه اول مرداد ماه
شروع رقابت ها: نیمه اول شهریور

 ۱- شرایط برگزاری لیگ برتر:
۱- مسابقات لیگ برتر مابین تیم های واجد شرایط که از طریق فدراسیون کشتی و بر اساس آیین نامه سازمان لیگ تعیین می گردد، برگزار می شود.

۲- تیم های واجد شرایط موظفند اسامی کشتی‌گیران، مدیر فنی، مربیان، سرپرست، مشاور داوری، کادر پزشکی، مشاور رسانه‌ای و سایر عوامل اجرایی را تا ۱۰ روز پیش از اولین مسابقه در “مرحله رفت” به “سازمان لیگ” اعلام نمایند. قرارداد اسامی یاد شده زمانی اعتبار خواهد داشت که ثبت قرارداد کلیه افراد در سامانه جامعه کشتی مورد تایید سازمان لیگ قرار گیرد.

۳- مسابقات با حضور حداقل ۶ تیم و حد اکثر ۱۰ تیم در هر رشته برگزار می شود.

۴- قرعه کشی مسابقات لیگ برتر باشگاه های کشور بر مبنای تعداد تیم های شرکت کننده در ۲ گروه ۳ و ۴ و ۵ تیمی انجام می گردد. تیم های اول و دوم سال گذشته لیگ برتر کشتی کشور، بعنوان سرگروه انتخاب و در صورتی که باشگاه های اول و دوم حضور نداشته باشند با نظر سازمان لیگ از بین تیم های واجد شرایط سرگروه تعیین می گردد.

۵- رقابت‌های لیگ برتر باشگاه های کشتی کشور به صورت رفت و برگشت بوده و پس از مشخص شدن تیم های برتر، مرحله ضربدری و فینال رقابت ها در یک روز برگزار می شود.

۶- هر کشتی گیر، مربی، سرپرست و سایر اعضای کادر فنی، داوری، پزشکی، رسانه ای و مدیریتی صرفاً می توانند از یک باشگاه در رقابت های باشگاه های کشتی کشور حضور داشته باشد.

۷- پس از انجام مراسم قرعه کشی، “سازمان لیگ” نسبت به اعلام برنامه برگزاری مسابقات لیگ برتر اقدام خواهد نمود لازم به توضیح است برنامه مذکور به هیچ عنوان به تعویق نخواهد افتاد و یا حذف نخواهد شد.
تبصره ۱ : تعطیلی مسابقات لیگ صرفا بخاطر برگزاری مسابقات مختلف بین‎المللی، انتخابی تیم ملی، قهرمانی کشور و غیره، از طریق سازمان لیگ، با هماهنگی مسئولین فدراسیون کشتی صورت می گیرد.

۸- یکنفر به عنوان نماینده سازمان لیگ و یک نفر به عنوان سرپرست مسابقات و ۵ داور بین‎المللی و یک داور ارشد بین المللی به عنوان سرپرست فنی و ژوری همه هفته از طریق سازمان لیگ‏ به مسابقات اعزام خواهند شد.

۹- کشتی گیرانی که به دلیل ضرورت حضور در مسابقات بین المللی و جهانی در اختیار تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی کشور می باشند، صرفا با مجوز کادر فنی تیم های ملی ذیربط، اجازه حضور در رقابت های لیگ را خواهند داشت. عدم حضور کشتی گیران مذکور، مانع از اجرای برنامه اعلامی لیگ کشتی کشور نخواهد شد. تیم های باشگاهی شرکت کننده باید در برنامه ریزی خود جهت جذب کشتی گیران واجد شرایط به گونه ای عمل نمایند که در صورت محدود شدن امکان استفاده از کشتی گیران مورد نظر کادر فنی تیم های ملی، امکان حضور در مسابقات مربوطه و اجرای تقویم برگزاری مسابقات را داشته باشند.
تبصره ۲ : فقط سازمان لیگ کشتی مجاز به تغییر برنامه، آنهم در صورت صلاحدید و وجود مناسبت های خاص خواهد بود.

۱۰- در لیگ برتر هر تیم مجاز است فقط با ۲ کشتی‎گیر ملی پوش برمبنای آخرین نفرات شرکت کننده در رقابت های المپیک (۲۰۲۴ پاریس) قرارداد منعقد نماید و مجاز به استفاده از ۲ کشتی گیر در هر مسابقه می باشند.

۱۱- تیم ها می توانند نسبت به عقد قرارداد با ۲ کشتی گیر خارجی عنوان دار (قاره ای – جهانی) اقدام و در هر دیدار مجاز به استفاده از ۲ کشتی گیر می باشند. (ضمناً می بایست مبلغ حق ترانسفر اتحادیه جهانی کشتی در هنگام درخواست به امور مالی فدراسیون پرداخت گردد تا فدراسیون برای دریافت مجوز از سوی اتحادیه جهانی کشتی برای کشتی گیران خارجی پیگیری و نسبت به صدور آی دی کارت اقدام نماید).

تبصره ۳ : در صورتی تیم ها می توانند نسبت به عقد قرارداد با ۳ کشتی گیر خارجی عنوان دار (قاره ای – جهانی) اقدام نمایند، که تمامی ملی پوشان برمبنای آخرین نفرات شرکت کننده در رقابت های المپیک (۲۰۲۴ پاریس) دارای قرارداد با تیم های لیگ برتری باشند (مجاز به استفاده از هر ۳ کشتی گیر در هر دیدار می باشند).

تبصره ۴ : چنانچه کشتی گیران تیم ملی در المپیک ۲۰۲۴ با اعلام کتبی یا تایید سازمان لیگ از حضور در رقابت های لیگ برتر ۱۴۰۳ انصراف دهند، تیم های متقاضی جذب ۳ کشتی گیر خارجی، مشمول تبصره ۳ می گردند.

۱۲- کشتی‌گیران غیر ایرانی بایستی هنگام عقد قرارداد رضایت نامه فدراسیون کشور خود و همچنین مجوز اتحادیه جهانی کشتی را ارائه نمایند و مسئولیت اخذ این مجوزها بعهده باشگاه مربوطه می‌باشد.

۱۳- عقد قرارداد با کشتی‎گیران غیرایرانی، در کشور مربوطه، با حضور نماینده سازمان لیگ، باشگاه و کشتی‎گیر مورد نظر و معرفی نامه با تائید و مهر فدراسیون کشتی کشور متبوع، معتبر خواهد بود (هزینه‎های مربوطه بعهده باشگاه متقاضی می باشد).

۱۴- تیم قهرمان لیگ برتر با موافقت سازمان لیگ کشتی و فدراسیون کشتی با هزینه خود به یکی از تورنمنت-های بین‎المللی اعزام خواهد شد.

۱۵- کلیه هزینه های ایاب و ذهاب، اسکان و تغذیه در هر مرحله (رفت، برگشت، نیمه نهایی و نهایی) بعهده خود باشگاه های شرکت کننده می باشد.

۱۶- در مواقعی که ابهامات یا ایراداتی در برگزاری مسابقات، بخشنامه های صادره و آیین نامه لیگ وجود داشته باشد، فدراسیون کشتی نسبت به رفع آن تصمیم می گیرد.

۲- شرایط عقد قرارداد لیگ برتر
:۱- عقد قرارداد سرمربی بزرگسالان (کشتی آزاد و فرنگی) تحت هر عنوانی با باشگاه های حاضر در لیگ ممنوع می باشد.

۲- تعداد مربیان هر تیم حداقل دو مربی و حداکثر شش مربی که میبایست دارای کارت مربیگری بوده که پس از تایید “انستیتو بین المللی کشتی” می توانند نسبت به عقد قرارداد با تیم مربوطه اقدام نمایند.

۳- مبلغ ورودیه هر باشگاه کشتی در رقابت های لیگ برتر، در هر یک از رشته های آزاد و فرنگی یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون ریال (معادل ۱۲۵ میلیون تومان) خواهد بود. در صورتی که مبلغ فوق الذکر از سوی هر باشگاه واریز نگردد، قرار داد کشتی گیران ذیربط ثبت نخواهد شد.
تبصره ۵ : باشگاه کشتی متقاضی جهت حضور در رقابت‌های باشگاهی می باید ورودیه یادشده را، به شماره شبا حساب IR570610000001001002651200 نزد بانک شهر بنام فدراسیون کشتی واریز نمایند. در صورت عدم واریز مبلغ مذکور باشگاه اجازه ثبت قرارداد با کشتی گیران و عوامل خود را نخواهند داشت.
تبصره ۶ : هر باشگاه شرکت کننده در لیگ برتر می باید مبلغ ۳۰ میلیارد ریال در قالب یک چک بعنوان ضمانت حسن انجام تعهدات خود، به امور مالی فدراسیون کشتی تحویل دهد، تا در موارد خاص چک مذکور وصول گردد.

تبصره ۷ : پرداخت هزینه حق الزحمه عوامل اجرایی و داوران در هر مرحله از مسابقات لیگ برتر ۱۴۰۳ به عهده میزبان رقابت ها می باشد.

۶- کلیه تیم ها می بایست از طریق سامانه جامع فدراسیون کشتی نسبت به ثبت نام (توسط نماینده تام الاختیار باشگاه) اقدام نمایند. سپس هیات کشتی استان مربوطه ضمن تایید درخواست باشگاه متقاضی مراتب را در سامانه به سازمان لیگ فدراسیون کشتی ارجاع می نماید. در نهایت پس از واریز ورودیه مسابقات، باشگاه مذکور اجازه عقد قرارداد و ثبت نام کشتی گیران، مربیان و عوامل اجرایی را طبق آئین نامه سازمان لیگ خواهد داشت.

۷-کشتی‎گیران، مربیان و سرپرستان می توانند فقط با یک تیم و در یک رشته آزاد یا فرنگی و فقط در یک مسئولیت سرپرست، مربی یا کشتی‎گیر قرارداد منعقد نمایند. فسخ قرارداد کشتی‌گیرانی که در مسابقات لیگ کشتی نگرفته باشند با رضایت کتبی دو طرف و انعقاد قرارداد با باشگاه دیگر بلامانع می باشد.

۸- کلیه کشتی گیران و مربیان حاضر در لیگ برتر می بایست دارای کارت ملی کشتی باشند.

۹- هر تیم می بایست برای ۱۰ وزن، حداکثر با ۳۰ کشتی‎گیر قرارداد منعقد نماید. تا ده روز قبل از شروع مسابقات تیم ها باید حداقل با ۱۰ کشتی‎گیر قرارداد منعقد نموده و آی دی کارت لیگ دریافت نمایند. تیم ها می توانند مابقی کشتی‎گیران را تا ۴۸ ساعت قبل از مرحله نهایی، جذب و قرارداد منعقد نمایند.

۱۰- هر تیم می تواند برای هر رشته با ۶ مربی و یک نفر سرپرست قرارداد منعقد نماید.

۱۱- کشتی گیران می بایست به هنگام عقد قرارداد وضعیت سربازی خود را مشخص نمایند و کشتی گیرانی که در حال خدمت سربازی هستند می بایست رضایت نامه از سازمان ورزش و آمادگی جسمانی نیروهای مسلح را ارائه نمایند.

۱۲-کشتی‎گیران دانش‎آموز و یا دانشجو باید بهنگام عقد قرارداد مجوز تحصیلی خود را که به تائید اداره آموزش و پرورش یا دانشکده مربوطه رسیده باشد ارائه نمایند.

۱۳- تیم ها باید مبلغ کل قرارداد را در سه قسط پرداخت نمایند و اسناد مربوطه را به طور شفاف و قانونی تنظیم در صورت لزوم ارائه نمایند.

۱۴-بدیهی است قراردادهای صوری و داخلی تیمها از نظر سازمان لیگ هیچگونه اعتباری نخواهد داشت و مسئولیت این نوع قراردادها بعهده امضاء کنندگان خواهد بود.

۳- مقررات فنی و وزن کشی مسابقات:۱- اوزان مسابقات لیگ برتر:کشتی آزاد : ۵۲ تا ۵۷ – ۶۱ – ۶۵ – ۷۰ – ۷۴ – ۷۹ – ۸۶ – ۹۲ – ۹۷ – ۱۲۵ کیلوگرمکشتی فرنگی : ۵۰ تا ۵۵ – ۶۰ – ۶۳ – ۶۷ – ۷۲ – ۷۷ – ۸۲ – ۸۷ – ۹۷ – ۱۳۰ کیلو گرم(مسابقات با ۲ کیلو گرم ارفاق برگزار خواهد شد)
۲- استفاده از یک کشتی گیر در ۲ وزن در هر مسابقه ممنوع است.
۳- هرکشتی‌گیر علاوه بر وزنی که وزن‌کشی نموده است مجاز به حضور در یک وزن بالاتر نیز می باشد به استثنا وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی که می بایست هنگام وزن کشی بالاتر از ۹۷ کیلوگرم باشند.
۴- زمان وزن کشی صبح روز مسابقه می باشد و شروع مسابقات پس از تعیین ساعت پخش زنده تلویزیونی در بخشنامه ارسالی اعلام خواهد شد.
تبصره ۸ : در موارد خاص و با تشخیص فدراسیون کشتی، سازمان لیگ مجاز به تغییر ساعت وزن کشی می باشد.
۵- بعد از مراسم وزن کشی، تازه‎ترین و مهمترین مقررات کشتی با حضور مربیان و سرپرستان توسط سرپرست فنی ارائه می شود و سپس کلینیک داوری برگزار می گردد.
۶- چنانچه تیمی در مقابل تیم دیگر حاضر نشود در همه اوزان دیسکالیفه خواهد شد ونتیجه مسابقه ۱۰ بر صفر و امتیازات مثبت مسابقه نصف بعلاوه یک بسود برنده اعلام خواهد شد.
۷- تیم ها موظفند ترکیب اصلی تیم را تا ۳۰ دقیقه قبل از شروع مسابقات به نماینده سازمان لیگ تحویل نمایند. چنانچه در زمان مقرر ترکیب تیم به نماینده سازمان لیگ تحویل نشود کشتی‎گیرانی که در ردیف اول وزن‎کشی قرار دارند قادر به شرکت در مسابقات خواهند بود.
۸- چنانچه هریک از کشتی‎گیران در وزن خود حریف نداشته باشد بهنگام مسابقه بایستی بر روی تشک مسابقه حاضر شده و توسط داور بعنوان برنده معرفی شود و در صورت عدم حضور کشتی گیر پیروز وفق ضوابط و قوانین هر دو کشتی گیر بازنده اعلام خواهند شد.
۹- حضور شش کشتی‎گیر در شش وزن برای رده بزرگسالان الزامی است. در غیر اینصورت آن تیم درتمام اوزان دیسکالیفه بازنده خواهد بود (در چنین مواردی امتیازمثبت تیم برنده نصف بعلاوه یک می باشد)

۱۰- کشتی‎گیران باید براساس مقررات اتحادیه جهانی کشتی دارای دوبنده استاندارد با آرم ایران یا باشگاه مربوطه وکفش کشتی استاندارد باشند.

۱۱- سرپرستان تیم ها مجاز به توافق جهت تغییر زمان وزن‎کشی و ساعت برگزاری مسابقات نمی‎باشند.

۱۲- هر یک از کشتی‎گیران به هنگام وزن‎کشی باید کارت مخصوص لیگ را ارائه نمایند.

۱۳- هر تیم می‎تواند در مسابقات لیگ برتر ۱۳ کشتی گیر (سه وزن ذخیره) معرفی و وزن‎کشی نماید.

۴- دیسکالیفه
۱- در مواردی که کشتی گیر در مسابقات لیگ که بصورت متمرکز گروهی برگزار می گردد، دیسکالیفه گردد از ادامه مسابقات در آن روز محروم و به کمیته انضباطی معرفی می گردد.
۲- شرایط دیسکالیفه در لیگ غیر متمرکز تا مسابقه مرحله بعد از طریق کمیته انضباطی تعیین تکلیف می گردد (تشخیص و تعیین دیسکالیفه شدن کشتی با داوران قضاوت کننده دیدار مربوطه و تایید سرپرست فنی مسابقات می باشد).
۳- در صورتیکه کشتی گیر از ادامه مسابقه با نظر و تایید پزشک حاضر در مسابقات انصراف دهد، در صورت برگزاری مسابقات بصورت متمرکز، شرایط حضور در دیگر رقابت ها در همان روز منوط به تایید پزشک مسابقات، سرپرست فنی و نماینده سازمان لیگ می باشد.
۴- چنانچه که یک تیم مشمول بند۶-۳ گردد و بصورت تیمی در مسابقات حاضر نشود از ادامه رقابت های لیگ برتر ۱۴۰۳ محروم بوده و امتیازات آن تیم به طور کامل حذف و از جدول مسابقات خارج می گردد و از طریق کمیته انضباطی پیگیری های لازم صورت می پذیرد.

۵- دوپینـگ
۱- چنانچه کشتی‌گیری در جریان مسابقات لیگ بعلت استفاده از مواد نیروزا (دوپینگ) محروم شود و این امر باعث ضرر و زیان باشگاه مربوطه خواهد شد ،بنابراین باشگاه میتواند ضمن هماهنگی با سازمان لیگ وکمیته انضباطی فدراسیون کشتی در مبلغ قرارداد کشتی‌گیر مورد نظر تجدید نظر و یا لغو قرارداد نماید .
۲- چنانچه نتیجه آزمایش دوپینگ کشتی‌گیران مثبت باشد نتایج مسابقات کشتی‌گیر مورد نظر از روز تست‌گیری بازنده با ضربه‌فنی خواهد بود.
۳- کلیه مسائل مربوط به دوپینگ برابر مقررات و ضوابط ستاد ملی مبارزه با دوپینگ انجام خواهد شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.