تاریخ انتشار : یکشنبه 28 خرداد 1402 - 21:51
کد خبر : 1353

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نونهالان در گفتگو با صدای کشتی؛

برخی مربیان به خاطر نتیجه گرایی به کشتی گیران نونهال ظلم می کنند!

برخی مربیان به خاطر نتیجه گرایی به کشتی گیران نونهال ظلم می کنند!
جاسم اميری سرمربی جوان تيم ملی كشتی فرنگی نونهالان ايران ، با صدای كشتی به گفت و گو نشست.

جاسم امیری ،سرمربی تیم ملی کشتی‌فرنگی نونهالان کشورمان ، درمورد شرایط برگزاری اردوها و اعزام به مسابقات آسیایی به صدای کشتی گفت:
اردوی خوبی را پشت سر گذاشتیم و طبق مقررات فدراسیون کشتی، نفرات اول مسابقات کشوری به رقابتهای قهرمانی آسیا که در اردن برگزار می‌شود اعزام خواهند شد.

وی درمورد زمان برگزاری اردوها گفت: اولین اردوی ما ۲۰ تا ۲۶ خردادماه در تهران برگزار شد که ما در این اردو سعی کردیم به شرایط جسمانی کشتی گیران آگاه شویم و بیشترین تاکید ما بر روی این مسئله بود.

امیری در باره برگزاری اردوی دوم و اعزام به اردن جهت شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا اظهار داشت: اردوی بعدی ما به احتمال فراوان از ۳۱ خرداد تا ۶ تیر خواهد بود و زمان اعزام تیم ‌ملی احتمالا در تاریخ ۱۹ تیر است و مسابقات نیز از ۲۱ تیر آغاز خواهد شد.

سرمربی تیم ملی کشتی‌فرنگی نونهالان در خصوص دلیل کنار گذاشتن دو مربی و یک کشتی‌گیر از اردوی تیم ملی عنوان کرد: فدراسیون کشتی در زمان قهرمانی کشور بخشنامه ای به تمام استان ها زده بود که در آن تاکید موکد شده بود کشتی‌گیران به هیچ عنوان وزن کم نکنند
و حتی اگر نسبت به وزن مسابقه‌شان ، وزن بیشتری داشته باشند ، توسط نماینده فدراسیون در مسابقات و سرمربی تیم ملی تصمیم گیری میشود که این کشتی گیر دیگر مسابقات را ادامه ندهد و از جریان مسابقات کنار برود.
ما در کنترل وزن کشتی‌گیران به این نتیجه رسیدیم که کشتی‌گیران در زمان برگزاری مسابقات کشوری هم در رژیم بوده اند و در حال حفظ وزن خود بودند.
ما کشتی گیران را دوبار از نظر وزنی کنترل کردیم ؛
یکبار به صورت عادی که ۲ کیلو بالای وزن بودند
و یکبار هم پس از صرف غذا که اختلاف وزن آنها به ۳/۵ و بعضا در برخی از آنها به ۵ کیلو می رسید.به همین دلیل کشتی‌گیران اوزان ۳۸ تا ۵۲ کیلو ، تغییر وزن دادند.
در همین راستا ما یکی از کشتی‌گیرانی که با مربی‌اش در بحث رژیم و کاهش وزن هماهنگ بود را از اردو کنار گذاشتیم، همچنین یکی دیگر از مربیان خوزستان که اتفاقا در لیست اعزام به قهرمانی آسیا بود نیز به همین علت از تیم ملی کنار گذاشته شد.

عضو سابق تیم ملی کشورمان در ادامه افزود:
کشتی‌گیران با توجه به شرایط رشد و سن خود همواره درحال تغییرات وزنی هستند و باید رشد طبیعی خود را طی کنند.

وی در مورد شرایط تاکتیکی کشتی‌گیران اظهار داشت:
متاسفانه بدلیل نبود الگوی مناسب در بحث فنی و تاکتیکی ، مربیان کم تجربه در این مسئله ورود پیدا میکنند که عمدتا سلیقه محور هستند و بدلیل نداشتن دانش لازم در بحث تاکتیک ، مجبور می شوند به کشتی‌گیران از نظر روانی و جسمی فشارهای زیادی وارد کنند تا آنها را رشد دهند.

امیری در ادامه خاطرنشان کرد: این یکی از مشکلات ما در این رده سنی است که باید توسط فدراسیون کشتی پیگیری و رسیدگی شود.

جاسم امیری در مورد تفاوت آموزش کشتی‌گیران در  این رده سنی گفت: تاکید ما بر آموزش با لذت است ، ولی متاسفانه مربیان ما بیشتر نتیجه گرا هستند و به همین سبب کشتی‌گیران در تحت فشار قرار میدهند.اگر فدراسیون کشتی به این مسئله ورود پیدا کند و این مشکل حل شود ، قطعا ما شاهد رشد بیشتر کشتی گیران خواهیم بود.

این مربی کشورمان درمورد سرخوردگی کشتی‌گیران رده نونهالان، بدلیل مشکلات ذکر شده ، تاکید داشت:
به دلیل فشارهایی که برخی مربیان به کشتی‌گیران چه از نظر روانی و چه از نظر جسمی وارد می کنند، امکان ترک کشتی برای کشتی‌گیران این رده بسیار زیاد است.برخی نیز بدلیل افزایش وزن های پی در پی و سعی در کنترل وزن خود دچار فرسودگی بدنی میشوند و ناچار به ترک کشتی در رده نونهالان و نوجوانان می شوند.

امیری درباره تفاوت سنی و اندامی برخی کشتی‌گیران در رویداد آسیایی و شبهه بزرگتر بودن سن اصلی کشتی‌گیران نسبت به شناسنامه خود گفت:
من از این مسئله سن شناسنامه‌ای و واقعی اطلاع ندارم،اما این مسئله در کشور ما هم وجود دارد،
برخی کشتی‌گیران دچار بلوغ زودرس میشوند و به همین سبب نسبت به سن خود درشت اندام تر هستند. ما در استان هایی مثل کرمانشاه، لرستان، خوزستان و بوشهر شاهد این مسئله هستیم ، کشور هند هم به همین صورت است. سن بلوغ کشتی‌گیران با هم تفاوت دارد، و برخی دچار بلوغ زودرس میباشند.

وی درباره تاکید فدراسیون بر اینکه نتایج رده های پایه  نونهالان و نوجوانان، صرفا برای آموزش است و نباید خیلی اهمیت داشته باشد گفت:
نتیجه گرایی مهم است، اما در چارچوب های طراحی شده‌ برای ما اولویت دارد.
مثلا در گذشته کشتی‌گیر صرفا با قابلیت جسمانی ، در مسابقات نتیجه می گرفت و موفق می شد، اما حالا بیشتر با تکیه بر قابلیت های فنی، در مسابقات ظاهر می شوند و نتیجه میگیرند.
تاکید ما رسیدن به بالاترین عملکرد فنی، تکنیکی و تاکتیکی است که در صورت دستیابی به آنها،
کشتی‌گیر می تواند سالها در تمام رده ها افتخار آفرینی کند.

سرمربی تیم ملی نونهالان کشورمان در بحث آموزش با لذت برای کشتی‌گیران رده های پایه ، اظهار داشت؛
آموزش های مفرح زیادی را با کمک مجموعه فنی طراحی کرده ایم که بر پایه لذت و حس خوشایند هستند.به عبارت دیگر، تلاش همراه لذت !
البته در این اردو ما بیشتر روی بررسی شرایط کشتی‌گیران و شناخت آنها تمرکز داشته ایم، اما این برنامه در دستور کار است..

جاسم امیری، در پایان گفت:
توصیه من به کشتی گیران این رده سنی، این است که تا می توانند آموزش های لازم را از مربیان با کیفیت دریافت کنند و سبک زندگی درست و حرفه ای ورزشی را بیاموزند.
برنامه ریزی داشته باشند و فراموش نکنند آنها تا ۸ الی ۱۰ و در برخی تا ۱۵ سال آینده وقت دارند که قهرمان جهان و المپیک شوند و با فشار بر روی خود عمر این مسیر را کوتاه نکنند. اگر دوست دارند زودتر این مسیر را طی کنند،راهش آموزش درست تکنیک ها و تاکتیک هاست که اگر این مسئله را خوب درک کنند، قطعا موفق خواهند شد.

گفتگو از هانیه اصغری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.