تاریخ انتشار : شنبه 1 مهر 1402 - 21:26
کد خبر : 3929

تاريخ دوباره برای كشتی گيران ايران تكرار شد

لزوم بازنگری قبل از وقوع فاجعه در المپیک

لزوم بازنگری قبل از وقوع فاجعه در المپیک
یونس همیالی- تیم کشتی آزاد در رقابت های جهانی 2023 بلگراد با تصاحب یک طلا، دو نقره و یک مدال برنز و با 110 امتیاز روی سکوی نایب قهرمانی قرار گرفت. به همین دلیل یک چشم پر از اشک و چشم دیگر پر از امید است.

۱- به گزارش صدای کشتی، چشمی پر از حسرت است به خاطر نرسیدن به اهداف ترسیم شده. اتفاقی که باید به خاطر آن در سوگ نشست و غم نامه ای به کبودی داغ شقایق نوشت. اما چشم دیگر به آینده است که متوجه باشند باید مسیری درست برای درمان این زخم عمیق در فاصله کمتر از یک سال تا آغاز المپیک پاریس پیدا کرد. سالن اشتاک آرنا سوگند یاد می کند که بسیاری از مدال آوران جهان و مدعیان روی کاغذ طعم شکست را چشیدند و کاخ سلطنت آنها با یک تلنگر به نابودی کشانده شد. در روزهایی که مشخص شد دیگر آوازه و افتخارهای گذشته حکم به برتری نمی دهد و کشتی گیران شایسته با اراده ای بزرگ توانستند این آوردگاه را به اعوجاج وادارند. آنها با دستاوردی ارزشمند و شگفت انگیز افق هایی از توانایی های شان را به نمایش گذاشتند، اعتباری برای خود اندوختند و ثابت کردند به دلیل شهامت و جسارت سزاوار این مدال ها هستند.

۲- می گویند تاریخ دو بار تداعی می شود؛مرتبه نخست به صورت تراژدی و بار دیگر کمدی. می توان گفت این سخن یک نظریه تاییدنشده است، اما گذر زمان نشان داده می توان در انتظار تکرار تاریخ نشست. پنج سال قبل در رقابت های جهانی ۲۰۱۸ بوداپست در نبردهای عزت الله اکبری با جبرئیل حسن اف آذری، مصطفی حسین خانی با جردن باروز امریکایی، محمدباقر یخکشی با بونه رودریگرز کوبایی و رضا اطری با ولادیسلاو آندریف بلاروسی کشتی گیران ایرانی در حالی که تا ثانیه های پایانی از حریفان خود جلو بودند با از دست دادن امتیازهای مفت از رسیدن به مدال محروم ماندند. این بار تاریخ در بلگراد برای کشتی ما به صورت یک درام محض به قوع پیوست؛ مجتبی گلیج برابرعبدالرشید سعدولائف که در بدترین شرایط جسمانی یک دهه اخیر گام به میدان گذاشته بود و رحمان عموزاد مقابل ایسماعیل موسکائف مجاری که نفس هایش به شماره افتاده بود در چند ثانیه پایانی شکست خوردند. در نهایت همه چیز تغییر کرد و این کشتی گیران نتوانستند برتری را به سرانجام برسانند تا بار دیگر سکوتی مرگبار بر تیم حاکم شود. در این شرایط رخوت جایگزین هیجان و شادی به اندوه بدل شد. کادرفنی برای اینچنین شکست هایی باید فکر اساسی کند تا در المپیک ۲۰۲۴ بار دیگر تلخ ترین باخت ها در جلوی چشم ها رژه نرود.

۳- تغییر در تاکتیک ها معمولا به صورت تدریجی و در طول زمان رخ می دهد. اتخاذ و اجرای این تغییر در یک کشتی حساس نقش تعیین کننده و موثر دارد. گاهی تک نسخه معجزه آسای همیشگی می تواند تبدیل به نقطه ضعف شود. اتفاقی که برای کشتی گیران کشورمان برابر حریفان اصلی در این آوردگاه رقم خورد؛ با همان یکنواختی و همان بی تکلیفی و حرکت های از پیش تعیین شده. نداشتن تنوع تاکتیکی زمانی وضوح بیشتری یافت که هفت شکست ایرانی ها مقابل کشتی گیران روسیه و امریکا به ثبت رسید. در روزهای نفرین شده که ثانیه به ثانیه اش شبیه یک کابوس وحشتناک بود قاب های شکست بیشتر از پیروزی به ذهن هجوم آوردند. این نتایج به خوبی نشان می دهد که یک حقیقت پنهان شده در آنالیز ها وجود داشته و کادرفنی در حل موضوع ناتوان بوده. در نهایت باید گفت نمی توان اصول حرفه ای این مقوله را نادیده گرفت و در چنین شرایطی انتظار رقابت و پیشرفت از کشتی گیران داشت. سهل انگاری در حل این مشکلات می تواند در آینده نزدیک فاجعه به بار بیاورد.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سید فخرالدین هاشم زاده یکشنبه , ۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۹

نظر زیبا و فکورانه بود
بچه های ما هنوز کار زیاد دارند تا همانند آمریکایی‌ها پرنفس و با انرژی و همچنین روحیه بردن داشته باسند