تاریخ انتشار : جمعه 13 مرداد 1402 - 14:21
کد خبر : 2526

محمد فقیری: کشتی فرنگی ایران نتیجه گرا است/ از نظر فنی از دنیا عقب هستیم!

محمد فقیری: کشتی فرنگی ایران نتیجه گرا است/ از نظر فنی از دنیا عقب هستیم!
قهرمان سابق کشتی فرنگی جوانان آسیا در گفتگو با صدای کشتی درباره سطح کلی کشتی فرنگی ایران و جهان گفت: کشتی فرنگی دنیا با سرعت رو به جلو می‌رود و در حال افزایش تاکتیک هستند، آنها تاکتیک اضافه می‌کنند و من به جدیت می‌توانم بگویم که ما از نظر فنی عقب هستیم. او همچنین تصریح کرد:در رده های پایه نتیجه گرفتن یا نگرفتن در آن حد ارزش ندارد که آنها تحت فشارهای شدید قرار بگیرند.انتظارات در کشتی ایران به گونه ای است که مارا از باخت ترسانده اند!

محمد فقیری افزود: در جام رحیم علی‌آبادی ، کشتی ارمنی ها و مجارها را که می‌دیدم متوجه شدم آن ها دارند به دوران اوج خود در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ به قبل بر می‌گردند، این کشورها از سال ۲۰۱۴ تا کنون درحال تلاش برای بازگشت به دوران اوج سال های گذشته خود هستند. کشتی ما از نظر کمیت بسیار در جایگاه خوبی قرار دارد و جمعیت کشتی گیرانش به مراتب بیشتر از آلمان و مجارستان و گرجستان است اما آنها از نظر فنی از ما بهتر هستند.در تمام باشگاه های گرجستان به اندازه جمعیت شمال شرق تهران کشتی‌گیر وجود ندارد ولی آنها از همان تعداد محدود بهره گیری فوق العاده‌ می‌کنند.

وی در ادامه گفت: من از محسن سوریان و کادر ایشان تشکر می کنم و به آنها خسته نباشید می‌گویم، اما باید قبول کرد ، در ایران بیشتر نتیجه گرا هستیم و کمتر به مسائل فنی و تاکتیکی توجه می‌کنیم.

فقیری با اشاره به وجود استعدادهای فراوان در کشور و اینکه ایران از نظر کمیت از دنیا جلوتر است گفت: خیلی ها فکر می‌کنند اینکه کسی از کودکی کشتی را آغاز کرده و حالا در رده های نوجوانان قهرمان جهان می‌شود ، کار بزرگی کرده

اما به این مسئله توجه نمی‌کنند که قهرمانی و مدال در این رده ها اهمیتی ندارد، کشتی گیر باید فنی باشد و بتواند در جهانی بزرگسالان و المپیک حرفی برای گفتن داشته باشد.ما با وجود داشتن استعداد های فراوان، در مقایسه با سایر کشورها باید خیلی بهتر باشیم!

عضو سابق تیم ملی کشتی‌فرنگی در ادامه اضافه کرد: ما قهرمانان بسیار خوبی داریم ، کسی مثل امیرحسین عبدولی اگر از نظر فنی مدیریت شود و ایراداتش برطرف شود، می‌تواند خیلی زود و در سنین پایین در بزرگسالان جهان هم حرفی برای گفتن داشته باشد و چه بسا قهرمان شود.

اینکه کشتی گیران ما با وجود ایرادات فنی می‌روند و بهترین نتیجه را می‌گیرند نشان می‌دهد ما واقعا تیم خوبی داریم و بدون شک اگر این اشکالات برطرف و مدیریت شود، می‌توانیم بهتر از این ها باشیم.

وی در پاسخ به اینکه چه کسی باید این ایرادات را برطرف کند گفت: نمی‌توان از مربیان سازنده انتظار داشت، هر کسی دانسته های محدودی دارد ، اما هیئت های استانی و انستیتو باید پای کار بیاید.انستیتو بزرگترین و مهم ترین بخش کشتی کشور است و باید از نظر فنی و مدیریت به قدری غنی باشد که بتواند بر دانش مربیان سراسر کشور اضافه کند و برای کشتی کشور آورده و سود داشته باشد.

سالهاست انستیتو کلاس های مربیگری برگزار می‌کند اما هنوز ما شاهد دانش محدود مربیان کشور در تربیت شاگردان هستیم و این کلاس ها هیچ چیزی به دانش مربیان اضافه نکرده است!

قهرمان سابق آسیا در خصوص مقایسه سطح کمی و فنی برخی کشورهای اروپایی و ایران عنوان کرد:

اگر شما از تهران خارج شوید و فقط شهرستان های تهران را در نظر بگیریم، می‌بینیم که در هر سانس ۲۰۰ کشتی گیر ۱۵ تا ۲۰ ساله تمرین می‌کنند ؛که این شرایط در کشورهایی مثل ارمنستان و آلمان و گرجستان وجود ندارد، ولی آنها از داشته های محدود خود بهترین استفاده را می‌کنند و آنان را از نظر فنی و تاکتیکی به روز می‌کنند !

این مربی  تهرانی درباره سطح کنونی تیم بزرگسالان کشتی فرنگی کشور گفت: سالهاست که کشتی فرنگی ما قوی‌ترین و کامل ترین تیم را دارد ، اما بازهم تاکید می کنم از نظر فنی هنوز عقب هستیم ولی ما نفرات بسیار خوبی را در تیم ملی داریم که واقعا می‌توانند تا سالها مدال آوری کنند!

فقیری در ادامه افزود: برخی از نفرات تیم از نظر منطقی و سطح کشتی شان امسال باید بهترین نتیجه را بگیرند، خیلی از آنها مسابقات زیادی رفته اند و به اندازه کافی پخته هستند . اینکه برخی مسئله جوان بودن شخص را مطرح می‌کنند و یا می‌گویند حریفش حریف بود به نظرم درست نیست و من با این مسئله مخالفم. به نظر من به سن و سال ربطی ندارد ، بلکه به تجربه مربوط است، اینکه یک کشتی گیر پس از بارها اعزام نتیجه ای نمی‌گیرد و به کشتی گیری می‌بازد که ۱۰ – ۱۵ سال پیش  یکی از قدرت های دنیا بوده است و می‌گویند حریف قدر بود درست نیست. شما ۱۰ سال پیش رضا کایالپ را با الان در نظر بگیرید ، ته رضا کایالپ همین است! اگر ۱۰ سال پیشش را ببینیم متوجه خواهیم شد دوران اوج و قدرتش به پایان رسیده و واقعا تمام او همین است! حتی الکسانیان علیرغم پختگی و دانش فنی بسیار بالایی که دارد در مقایسه با سالهای گذشته اش ضعیف شده است و اینکه در دوران افول او چندین بار به او باخته ایم نمی‌توان گفت کشتی گیر مان جوان بوده و یا حریف خیلی بزرگ بوده است. وی در ادامه تصریح کرد: الکسانیان فوق‌العاده است اما می‌توان او را به ماشینی تشبیه کرد که با وجود تمام امکانات و آپشن هایش، از رده خارج است و ماشین های بهتری روی کار آمدند!  نماینده ما المپیک دیده است و تجربه کافی را دارد!

عضو سابق تیم ملی کشورمان خاطرنشان کرد: شاید این حرف درمورد لوپز صدق نکند، اما درمورد کایالپ، الکسانیان و حتی ولاسوف مصداق دارد!

این کشتی گیران زمانی بهترین های زمان خود بوده‌اند و در حال حاضر هم چیزی از شایستگی های فنی آنها کم نشده است، اما باید قبول کنیم دوره آنها رو به اتمام است و کشتی‌گیران تازه نفس ما می‌توانند آنها را شکست بدهند.

فقیری درباره کسب مدال جهانی در اوزان غیرالمپیکی گفت: کسب مدال جهانی در این اوزان به خصوص در سال المپیک راحت تر است، اکثر نفرات شاخص به اوزان المپیکی می‌روند و در این اوزان نفرات خوب محدودی باقی می‌مانند!

ملی پوش رقابت های جهانی ۲۰۱۳ مجارستان درباره افزایش سطح فنی تیم ملی گفت: اگر همین تیم از نظر فنی مدیریت شود و چیزی به آن اضافه شود بدون شک ما می‌توانیم دنیا را پشت سر بگذاریم و نمایندگان سایر کشورها را با نتایج عالی شکست دهیم، مثلا شخصی مثل علیرضا مهمدی، اگر به او چیزی اضافه شود و از ایراداتش کم و به سطح فنی اش اضافه شود، سالهای سال می‌تواند حتی در وزن ۸۷کیلوگرم خوش بدرخشد.

فقیری درباره نوساناتی که گاهی در تیم ملی شاهد هستیم خاطر نشان کرد: اینکه تیم ما در یک جهانی نتایج عالی می‌گیرد و در جهانی بعدی نتایج نسبتا ضعیف تر، گویای سطح پایین تر فنی نسبت به دنیا است و این یعنی جایگاه ما متزلزل است. اما روس ها اینگونه نیستند و ثمره فنی و اصولی تمرین کردنشان همین ثابت قدم بودن آنها در رویدادهای جهانی و المپیک است!

وی ضمن قدردانی از مربیان سازنده  افزود: مربیان ما باید در صدد افزایش دانش خود باشند ،  بیشتر چهره هایی که ما داریم واقعا چهره های بی عشق و علاقه و بی هدفی نیستند و در صورت تربیت درست توسط انستیتو و افزایش سطح فنی ، می‌توانند در جهان بهترین باشند. محمد فقیری در مورد نتیجه گرا بودن در ایران و مقایسه آن با سایر کشور ها اینگونه گفت:نتیجه گرا بودن و تحت فشار قرار دادن کشتی گیر به این دلیل، فاجعه های زیادی به بار می‌آورد که شامل دلزدگی از کشتی و فراری شدن آنها ، آسیب جدی جسمی و روانی می‌شود و کشتی گیر مدام به این مسئله فکر می‌کند که اگر نتیجه نگیرم ، اگر ببازم، اگر برگردم چه می‌شود،چه می‌گویند، من نتیجه نگرفتم و… بنا براین مربیان ما در رده های پایه باید کلاس و جنبه شکست را در کشتی گیران ایجاد کنند و خود نیز متوجه باشند که در رده های پایه نتیجه گرفتن یا نگرفتن در آن حد ارزش ندارد که آنها تحت فشارهای شدید قرار بگیرند. شما کشورهای دیگر را ببینید، همه چیز را به بازی و تفریح اما اصولی می‌گذرانند، روی سطح فنی کشتی گیر کار می‌شود و او را متقاعد می‌کنند که شکست در این رده ها نباید باعث شود ورزشکار به کل خودش را ببازد و تمام فکر ذکرش را درگیر آن کند و باعث آسیب های زیادی در بلند مدت شود!

وی افزود: برای ما بد این مسئله را جا انداخته اند که اگر ببازیم چه می‌شود، جواب مردم را چه بدهم جواب فامیل، هیئت استانی و … که جز ضرر چیزی برای کشتی پایه ما ندارد! باید به کشتی گیر بیاموزند که اگر باخت خیلی راحت و خونسرد با حریف دست بدهد و روی پیشرفت و افزایش سطح فنی خود بیشتر تلاش و دقت کند، نه اینکه تمام فکر و ذکرش را درگیر کند و او حتی نتواند با خیالی آسوده زندگی و بازی اش را بکند! ما را از باخت ترساندند و این خیلی بد است! فقیری در پایان درباره طراحی یک چرخه مشخص برای انتخاب کشتی گیران گفت: سالهاست که این مسئله مطرح است و همچنان هرسال انتخاب ملی پوشان حرف درست می‌کند! باور کنید چرخه ای که مدت ها پیش آقای یوسفی‌افشار نوشتند و مطرح کردند خیلی از روسیه هم بهتر و کارآمد تر است، اما به آن توجهی نمی‌شود، کشتی آزاد تا حدودی آن را به کار گرفته است اما در کشتی فرنگی هنوز شاهد این اتفاق نبودیم! بحث این نیست که کسی که انتخاب شده بهترین نیست ، بحث این است که نباید حرف در بیاید  و کشتی گیر انتخاب شده و کشتی گیری که انتخاب نشده باید تکلیف خود را بداند و قانع شوند که چرا فلانی می‌رود جهانی ، نه اینکه نزدیک مسابقات حرف درست شود.این مسئله می‌تواند از خیلی درگیری ها بکاهد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.