تاریخ انتشار : سه شنبه 12 دی 1402 - 21:51
کد خبر : 5614

نمایش های درخشان آمیخته به حواشی

مروری بر رقابت های کشتی فرنگی کشور

مروری بر رقابت های کشتی فرنگی کشور
یونس همیالی- رقابت های قهرمانی کشتی فرنگی کشور و مرحله اول چرخه انتخابی تیم ملی در قم برگزار شد که با قهرمانی تیم خوزستان به پایان رسید و تیم های شیراز و مازندران به ترتیب دوم و سوم شدند. در تصاحب مدال طلا، کشتی گیران شیرازی بهترین عملکرد را در بین سایر تیم ها داشتند.

در این مسابقات حواشی بسیار زیادی به وجود آمد که هیجان و جذابیت این آوردگاه را تحت تاثیر خود قرار داد و نگاه ها را معطوف به این اتفاق های نه چندان خوشایند کرد؛ اول جنجال سعید عبدولی در حمایت از علیرضا برادر کوچک تر خود که مقابل امیر عبدی کشتی گیر قمی در ۷۷ کیلوگرم مغلوب شده بود. عبدی در پیکار نهایی در یک جدال نزدیک از سد علی اسکو گذشت تا برای رسیدن به دوبنده تیم ملی برای کسب سهمیه المپیک با امین کاویانی نژاد رقابت داشته باشد. از سوی دیگر پرتاب بطری آب از سوی تماشاگران به سمت پویا ناصرپور باعث آسیب دیدن چشم او بعد از غلبه بر علیرضا نجاتی از تیم میزبان شد که در دیدار نیمه نهایی مقابل مهدی جواهری نتوانست قابلیت های فنی خود را به نمایش بگذارد و در پیکار رده بندی به روی تشک حاضر نشد. همچنین اعتراض عادل بالی تبار مربی مازندران در فینال حساس ۸۷ کیلوگرم بین شاگردش ناصر علیزاده و علیرضا مهمدی نایب قهرمان جهانی ۲۰۲۳ از خوزستان، استعدادی که می تواند در آینده نزدیک با ارتقای کیفیت فنی اش قله های جدیدی فتح نماید و هم حاشیه ساز شود، درحالی که علیزاده تا ثانیه های پایانی از حریف جلو بود با اخطار از سوی داور مواجه شد و نتیجه را واگذار کرد و خود با دریافت کارت قرمز تا پایان مسابقات از روی سکوها به نظاره نبردها نشست.

شاید پیش از آغاز دیدارهای ۶۰ کیلوگرم هیچ کسی تصور نمی کرد که محمدمهدی غلام پور بتواند در حضور مدعیان ریز و درشت به مدال طلا دست یابد و به عنوان پدیده این دوره از رقابت ها لقب گیرد. این کشتی گیر شیرازی حدود چهل روز قبل در قهرمانی جوانان کشور با شایستگی روی سکوی اول ایستاد. در غیاب مهدی محسن نژاد مدعی اصلی این وزن، غلام پور تا آخرین نفس ها برای رسیدن به رویاهای شان جنگید و تکنیک برتر خود را با آمیزه ای از قدرت به رخ رقبا کشید تا موقعیت تازه ای در این وزن به دست بیاورد. چنانچه مسیر موفقیت را شناسایی نماید و خارج نشود همه را نسبت به آینده این وزن می تواند امیدوار کند. یکی دیگر از چهره های مستعد که عملکرد ستایش انگیزی داشت، نامش فردین هدایتی قهرمان ۲۰۲۳ جوانان جهان بود؛ در فینال فوق سنگین او توانست مقابل علی اکبر یوسفی که از روزهای اوج جهانی اسلو فاصله داشت و در خاطره ای شیرین آن آوردگاه به خواب فرو رفته بود با نتیجه ۴-یک به برتری برسد.

میزبانی قم این ذهنیت را برای محمدجواد رضایی ایجاد کرده بود که در حضور تماشاگران دیار خود راحت تر از هر زمان دیگری می تواند روی سکوی قهرمانی ۶۷ کیلوگرم قرار بگیرد. او مهدی نعمتی، سعید ارجمند، حجت رضایی، محمد اسکندری را به سمت شهر خودشان بدرقه کرد و در فینال با ارایه نمایشی درخشان و فراتر از حد تصور در کمتر از دو دقیقه آرمین محب ثابت از تهران را با شکست مواجه کرد و یک لذت ناب را به همشهریان خود هدیه داد. باید منتظر ماند و دید که کادر فنی چه تصمیمی درخصوص این وزن المپیکی اتخاذ خواهد کرد. همواره مهدی بالی در مسابقات داخلی و در غیاب محمدهادی ساروی بالاتر از همه حریفان روی سکوی نخست قرار می گیرد، او این بار هم در ۹۷ کیلوگرم ثابت کرد لحظه ای دست از تلاش برنخواهد داشت و همچون سایه به دنبال ساروی خواهد بود تا انتقام شکست های گذشته را جبران کند. کسی نتوانست خطری متوجه رسول گرمسیری تا قبل از نبرد نهایی ۸۲ کیلوگرم کند و او بدون دغدغه چهار کشتی گیر را شکست داد، اما مقابل عباس مهدیزاده در سه دقیقه نخست با ضعف فنی در دفاع خاک و چند بارانداز متوالی در یک قدمی شکست قرار گرفت. اما در وقت دوم در خاک با گرفتن امتیاز و دادن دو اخطار به رقیب، برنده کشتی شد. محمدهادی شعبانی در ۵۵ کیلوگرم، میثم دلخانی در ۶۳ کیلوگرم و محمدرضا رستمی در ۷۲ کیلوگرم سه کشتی گیر شیرازی در وزن های غیرالمپیکی توانستند با سبقت گرفتن از سایر مدعیان به مدال طلا برسند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.