تاریخ انتشار : پنجشنبه 1 تیر 1402 - 19:27
کد خبر : 1409

چرا حضور حاجی اف در کشتی ایران خبرساز شد?

چرا حضور حاجی اف در کشتی ایران خبرساز شد?
جامعه کشتی، در مورد انتخاب شدن حاجی اف به عنوان عضو کادر فنی تیم بزرگسالان آزاد، واکنش های زیادی داشت؛ واکنش هایی که بیش از آنکه حمایتی باشد جنبه انتقادی داشت.اما این انتخاب برای کشتی ایران در کنار انتقاد های به جا ،مزایایی دارد که در ادامه می خوانید:

به گزارش صدای کشتی  حضور این مربی روس در کشتی ایران فراتر از انتظار خبرساز شد.این موضوع و چرایی حضور وی  را از دو بعد مدیریتی و فنی می توان مورد نقد و بررسی قرارداد:

 حاجی اف در بعد مدیریتی

استدلال برخی کارشناسان این است  که از بعد مدیریتی می توان انتخاب یک مربی روس را مورد نقد قرار داد چراکه کشتی ایران،صاحب سبک است و مربیان و گوش شکسته های توانمند و صاحب سبک زیادی در نقاط مختلف کشور داریم که برای ارتقا فنی کشتی گیران ملی پوش، می توانیم از آنها استفاده کنیم،تا وقتی خودمان چنین مربیانی داریم چرا سراغ روس ها برویم؟!انتقادی که در روزهای پیش، ابراهیم جوادی و محمد طلایی و سایر پیشکسوتان مطرح کردند،عمدتا در این باره بود و می توان انتقاد آنها را  تنها از این بعد به جا دانست؛اما این انتخاب، بعد دیگری هم دارد.

حاجی اف در بعد فنی

در بعد فنی،واقعیت این است که روس ها در بعضی تکنیک ها مثل کار کردن دست ها ریزه کاری هایی دارند که ما آن ظرافت و تکنیک را نداریم. عیسی حاجی اف هم از کشتی گیرانی بود که در کار کردن دستها و سر و گردن گیری ها تکنیک بالایی داشت. نکته ای که امروز،بعضی کشتی گیران سرشناس ما از آن رنج می برند و به نظر می رسد فدراسیون کشتی، به جهت رفع این نقاط ضعف، از حاجی اف روس دعوت به همکاری کرده است.

به عنوان مثال حسن یزدانی با همه توانایی های بالایی که دارد اما در چند کشتی آخرش،نشان داد که در سر و گردن گیری های کنار منطقه زون، نقطه ضعف دارد.

یزدانی در سال های قبل، وقتی رقبا را به منطقه زون می آورد،زیر کتف زدن های کلاس بالایش را با فنون مختلف مثل زیرگیری تکمیل می کرد؛اما رقبا با آنالیز دقیق کشتی یزدانی، متوجه این نکته شدند و وقتی به کنار منطقه زون می رسیدند زانوهای خود را روی تشک قرار می دادند تا هم از فنون تکمیلی او گریخته باشند هم اگر به بیرون رفتند امتیازی از دست نداده باشند.اینجا بود که ضعف حسن یزدانی در سر و گردن گیری ها به چشم آمد.

نتیجه گیری

اگر آمدن  این مربی روس در اردوهای تیم  ملی، همین یک نقطه ضعف را بتواند برطرف کند می توان این اقدام را اقدامی مثبت ارزیابی کرد.همچنانکه منصورخان برزگر ارزیابی این اقدام را به حصول نتیجه در میدان های پیش رو موکول کرد و مراد محمدی کیفیت بالای عیسی حاجیف را برای ارتقای فنی ملی پوشان مثبت قلمداد نمود.

باید منتظر بود و درستی این انتخاب را در میدان های بعدی مورد سنجش و نقد قرار داد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.